Pranajama

Pranajamas pamati:

Prāna ir dzīvības enerģija,ko uzņemam ēdot, dzerot, elpojot. Ēdot svaigi sagatavotu pārtiku, vitamīniem un minerālvielām bagātus augļus un dārzeņus mēs apgādājam ķermeni ar svaigām prānas rezervēm. Dzerot tīru avota ūdeni atjaunojam dzīvības enerģijas plūsmu kanālos: limfā, asinsritē, muskuļos. Elpojot mierīgi un apzināti svaigu, tīru. prānas piesātinātu gaisu, stabilizējam visu ķermeņa un apziņas iekšējo ritmu. Sabalansēts ritms ir prāta miera garants un mierīgs prāts ir cilvēka veselības ķīla. Ja elpošanas ritms ir nevienmērīgs vai saraustīts, dabiskā elpas un izelpas harmonija ir izjaukta - rodas nemiers, trauksme, agresija. Elpa ir daudzu ķermeņa sistēmu kontrolpanelis - vienmērīga elpa nodrošina sabalansētu hormonu darbību, asinsrites un sirds veselību, gremošanas sistēmu labu darbu. 

Elpošanas tehnikas iedalās divās pamatgrupās: Nomierinošās un tonizējošās elpošanas prakses.

Nomierinošās prakses:

Nomierinošās prakses balstās uz labās un kreisās smadzeņu puslodes harmonizāciju izmantojot pārmaiņu elpu caur kreiso un labo nāsi. Iesācejiem rekomendē elpot vērojot savu elpu komforta robežās. Elpošanas prakses laikā nedrīkst mākslīgi apspiest elpu, paātrināt vai paildzināt elpas biežumu vai garumu. Sākotnēji ir vienkārši jāvēro sava elpa kā katra indivīda dzīvības avots. Elpojot var izteikt pateicību visiem kokiem, augiem, bitēm, dārzniekiem, vējam un galu galā - visai zemeslodei, kas nodrošina tavu dzīvi ar skābekli, - tad tavā elpā aktivizēsies un tiks apzināts visu šo dzīvību pirmsākums. Šāda elpa ir apzināta pateicības elpa. Elpojot ar pateicību pieaugs tava pašvērtība. Tik daudzi rūpējās par tavas dzīvības enerģijas piegādi. Citu dzīvības novērtēšana automātiski izvērtēs tavu dzīvi kā prieka avotu pašam sev.

Tonizējošās prakses:   

Dzīvības plūsmas, kas ir pārkairinātas ar par  daudz informācijas - apziņas līmenī  un kustības- ķermeņa līmenī  tiek bloķētas. Regulāra stresa ietekmē apziņa vai ķermenis sūta signālus daļēji  atslēgt sistēmas vai arī tās atslēgt, lai saglabātu ķermeņa dzīvības nodrošināšanu. Šādu atslēgšanu vai bloķēšanu mēs sākotnēji izjūtam kā nogurumu vai intereses trūkumu. Ja kairinājums ieilgst, un kanāli ilgstošāk nepiegādā dzīvības enerģiju orgāniem, sistēmām - tajos sākas deģeneratīvas izmaiņas. Tāpēc ir svarīgi izvērtēt pirms sākat tonizējošās prakses: kur ir bijusi pieļauta kļūda, to izlabot un tikai tad nodarboties ar uguns elpu vai kādu citu aktivizējošo pranajamas tehniku.

Dažādas pranajamas tehnikas divu sertificētu kursu apjomā  esmu apguvusi vienā no vecākām Indijas jogas skolām KAIVALYADHAMA .Milzīga pateicība manam cienījamam pranajamas skolotājam Sri O P Tiwari par pacietību un ticību maniem spēkiem!  

Ilze Selecka, jogas un pranajamas skolotāja 

 

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies). Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem.
Piekrītu