Ādas slimību cēloņi ājurvēdā

Ādas slimības - KUSTHA - tas, kurš iznīcina skaistumu 

Modernā medicīna klusē par to, kāpēc āda slimo - āda, kā mūsu ķermeņa vairogs spēj daudz istāstīt par mūsu iekšējo pasauli. Lūk, vairāki iemesli - siespējams neloģiski un nedzirdēti, ko senie ājurvēdas ārsti gadsimtu gaitā ir novērojuši kā visbiežākos cēloņus ādas slimībām. Dermatīts, psoriāzes, pinnes, vitiligo, alopēcija, priekšlaicīga nosirmošana, urticaria un citas mazāk izplatītas ādas slimības ar ājurvēdas palīdzību ārstējas dabīgi. Pārsvarā pirmais mērķis ir saprast un sākt jau laicīgi novērst cēloni (hetu):

1. Kombinācija starp ļoti aukstu un ļoti karstu ēdienu vai dzērienu - kā piemēram, auksts saldējums ar karstu kafiju, vai karstas zupas malkošana uzdzerot ledainu dzērienu. Mūsdienās ļoti populārs kontrasts.

2. Auksta un karsta ēdiena lietošana neizprotot to dabu un pareizo laiku - ļoti auksts ēdiens ziemā, vai pārmērīgi karsējoša ēdiena lietošana vasaras karstumā. Rīta aukstais dzēriens, vai arī auksta ūdens malkošana pirms maltītes. 

3. Dažādu produktu kombinācija savā starpā - medus, zivs, redīsi - lietojot tos pārmērā daudz vai arī gremošanas laikā. Piemērs - pēc pusdienām, 30 minūtes pēc tām vēl "uzkost" kādu zivi vai lielu medus karoti. 

4. Viruddhāhāra - ājurvēdā, tā saucamās, nevēlamās kombinācijas: piena produkti ar gaļu un zivi, skābi produkti ar pienu vai jogurtu utt.

5. Pārmērīga svaigu graudaugu lietošana, kā arī jogurta, zivs, sāļu un skābu ēdienu ēšana lielos daudzumos. 

6. Seksuālas aktivitātes un citas lielas fiziskas slodzes vai karstums, kamēr notiek gremošana vai uzreiz pēc gremošanas

7. Apspiest vemšanas refleksu

8. Slikti izturēties vai arī slikti runāt, domāt par vecākiem cilvēkiem, skolotājiem un apgaismotiem cilvēkiem. Šis punkts ir ļoti svarīgs un norāda, ka āda ir slānis starp mūsu iekšējo pasauli, Ego un Dievu - tajā skaitā dievišķām vai garīgām personībām. Ja attiecībā pret šīm personām mēs izjūtam nievājošu vai augstprātīgu attieksmi, papildus tam mēs to vēl skaļi (vai klusībā pie sevis) izrādam - āda sāk slimot, lai cilvēks saprastu ka kontakts ar ārpasauli un attieksme ar cilvēkiem ārpus sevis nav harmoniska. Lai mazinātu šo ietekmi labvēlīgi mājās novietot kāda svētā bildi un lūgties, lai vairotu cieņas izjūtu. Vārds tā ir vibrācija kas ir iznesta matērijā un doma tā ir vibrācija, kas nav iznesta matērijā - abi divi spēj radīt problēmas. Ja cilvēks dodas uz baznīcu un klusībā domā sliktu par visu reliģisko sistēmu, tas viennozīmīgi ietekmē ādas stāvokli. 

Ādas slimības ājurvēdā iedala pēc došas, kas pārsvarā dominē:

Ja dominē sausums, cietums, raupjums, nevienmērīgas formas, brūnīgi - melnīgsnējas nokrāsas - būs VATAS dominance.

Ja dominē karstums, dedzinošas sāpes, nieze un sarkanīgi - brūnīga nokrāsa, pārsvarā ārā "līdīs" PITTA doša.

Jo dominē eļļaini izdalījumi, mitrums, bālgani - sarkanīgi nokrāsas pleķi tad KAPHA doša būs pārsvarā.

Vata un Pitta - ādas slimības bieži ir jauktas dabas, šeit būs gan sausums, ārējās malas būs sarkanīgas, sāpīgs un centrs vairāk zilgans

Pitta un Kapha - sarkanīgi balts, pāpulas.

Vata un Kapha - balta un vara nokrāsa, plakans, pārsvarā krūškurvja rajonā, putekļains un zvīņains aplikums (piemēram, pie Psoriāzes). 

Tad kad ādas slimībās iesaistās visas trīs došas - āda būs ļoti sāpīga, būs strutas. 

Šis ir tikai ieskats, pašdiagnostika dažkārt nav objektīva, bet palīdz saprast kādas došas ir pārsvarā, lai laicīgi sāktu novērtēt savu diētu un ikdienas paradumus.

Jyotish skatījums uz ādas slimībām:

Piedzimstot mēs esam predisponēti uz dažādām ādas slimībām,  

Ascendets jeb lagna - norāda cilvēka vispārējo fizisko un mentālo veselību

2 māja (bhava) - seja, pinnes uz sejas, rētas uz sejas

6 māja (bhava) - tendence slimot, parāda slimības

Saturns (shani), kontrolē ar vecumu saistītās ādas izmaiņas, ekzēmu un dažādas neārstējamas slimības. 

Mēness (chandra) norāda uz asins plazmu, tās "netīrības" pakāpi un anēmiju (bāla āda). "Netīras" asinis bieži izjauc līdzsvaru pārējos audos un bieži vien arī ādā. 

Venēra (shukra) parāda ādas skaistumu 

Merkurijs (Budha) - pārvalda visas ādas problēmas, stresa līmenis dzīvē 

Marss (Mangala) - izsitumi, alerģijas un bērnu ādas slimības

Kā ājurvēda ārstē ādas slimības

Ir slimības, ko ājurvēda lieliski palīdz ārstēt, bet kā jau ar visām lietām - tas prasa pacietību un pastāvīgu darbu gan no ājurvēdas speciālista, gan pacienta puses. Vispārēji ieteikumi ārstējot ādu ir sākt ar cēloņu novēršanu, īpaši diētā. Āda atjaunojas vidēja mēneša laikā, tieši tik ilgs laiks ir vajadzīgs lai sāktu redzēt pirmos rezultātus. Ja slimība ir hroniska un ilgstoša, protams, būs nepieciešams ilgāks laiks un attiecīga ājurvēdiska terapija. Vieglām slimībām pietiek ar cēloņu novēršanu. 

Ieteicamie produkti, lai attīrītu ādu- basmati rīsi un mieži (vecāki par gadu), mung pupiņas, sarkanās lēcas, rūgti dārzeņi, Ghī sviests, saldi augļi. Garšvielas - koriandrs, kurkuma, zaļumi, kardamons, kanēlis. 

Jāizvairās no visa skābā, sāļā (nedaudz sāls ir atļauts), pārmērīgi asā, smaga ēdiena (eļļaina un grūti sagremojama), ēdiens kas izraisa aizcietējumus, jogurts, piens, baltais cukurs, zivs un gaļas lietošana, sezama sēklas, urad dāls, gulēšanas pa dienas vidu. Obligāti jāizvairās no nevēlamo kombināciju lietošanas uzturā. 

Terapijas ietvaros individuāli nosaka ājurvēdas preparātu lietošanu, procedūras un atkarībā no dominējošās Došas attiecīgi individuālus produktus. Biežākie ādas terapeiti - Manjisthādi (kvatha), Guduchi, Kaisora guggulu, Nimba u.c. - tiek izvēlēti attiecīgi pēc došas traucējuma, audu stāvokļa un slimības smaguma pakāpes. Terapiju izvēlas speciālists, lai efektīvāk un precīzāk varētu uzlabot jūsu ādas veselību. 

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies). Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem.
Piekrītu